اسید کلریدریک ( هیدروکلریک اسید)

در این نوشته شما می خوانید:

هیدروکلریک اسید آزاد اولین بار به صورت رسمی در قرن 16 توسط آندریاس لیباویوس معرفی شده است که آن را با گرم کردن نمک در بوته چینی خاک رسی به دست آورد.
تیزاب سلطانی، مخلوطی از هیدروکلریک اسید و نیتریک اسید ، که با حل شدن نشادر در نیتریک اسید تهیه میشود، توسط (جابربن حیان بدلی) شیمیدان اروپایی قرن 13 تشریح شد.
هیدروکلریک اسید برای کیمیاگران اروپایی با عنوان جوهرنمک یا اسیدم سالیس (نمک اسید) شناخته شده بود.
هیدروکلریک اسید در محلول های تا 38% از HCL (مقدار غلیظ) تهیه میشود. غلظت های بیشتر فقط تا 40% از نظر شیمیایی قابل تولید هستند، اما نرخ تبدیل از آن به بعد به قدری بالا است که نگهداری و استفاده از آن نیازمند ملاحظات اضافه تری است مثل دمای پایین و فشار بالا.
هیدروکلریک اسید در تعداد زیادی از کاربری های مقیاس کوچک مثل فرایند چرم سازی، خالص سازی نمک طعام ، نظافت و خانه داری ، و بنای ساختمان ها به کار میرود. تولید نفت را میتوان با تزریق هیدروکلریک اسید در بستر صخره ای یک چاه نفت ، حل کردن یک بخش از صخره و ساختن یک منفذ بزرگ تحریک کرد. اسید زنی چاه نفت یک فرایند معمول در صنعت تولید نفت دریای شمال است.

5/5 - (1 امتیاز)
بیشتر بخوانید:   اسید نیتریک چیست و چه کاربردی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی

قیمت سود پرک | خرید سود پرک

سود پرک، که با نام‌های سود سوزآور یا هیدروکسید سدیم نیز شناخته می‌شود، یکی از مواد شیمیایی پرکاربرد در صنایع مختلف است. این ماده به دلیل خواص قلیایی قوی و واکنش‌پذیری بالا، در فرآیندهای متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ادامه مطلب »

سم کشاورزی چیست

سموم کشاورزی می‌توانند بر اساس ترکیبات شیمیایی یا روش تولید آن‌ها طبقه‌بندی شوند، مانند سموم ارگانوفسفره که بیشتر به عنوان حشره‌کش‌ها استفاده می‌شوند. استفاده از سموم کشاورزی باید با دقت و مسئولیت‌پذیری انجام شود تا از آسیب به محیط زیست و سلامت انسان‌ها جلوگیری شود.

ادامه مطلب »

کود گیاهی و انواع آن

انتخاب روش مناسب برای افزودن کود زیستی به خاک باید با توجه به نوع گیاه، شرایط خاک و اهداف کشاورزی صورت گیرد. همچنین، مشورت با کارشناسان کشاورزی می‌تواند در انتخاب بهترین روش کمک‌کننده باشد.

ادامه مطلب »

خرید اسید سیتریک

اسید سیتریک یک اسید آلی است که در میوه‌های اسیدار مانند لیمو، نارنج، و مرکبات دیگر یافت می‌شود. این اسید به صورت طبیعی در میوه‌ها، سبزیجات، و بعضی انواع جانوران وجود دارد. همچنین، از آن به عنوان یک افزودنی غذایی و اسیدجوش دارویی استفاده می‌شود. در زیر برخی از ویژگی‌ها و کاربردهای اسید سیتریک آورده شده است:

ادامه مطلب »